Koronavirüs aşısının yan etkileri neler? Prof. Dr. Ateş Kara açıkladı

0
14

Koronavirüsle mücadele kapsamında aşılama tüm hızıyla devam ediyor. Son olarak aşı yaş 18’e indi. Bakan Koca, 18 yaş üstü kişilerin Cuma gününde itibaren aşı randevularını alabileceklerini duyurdu. Peki, koronavirüs aşılarının yan etkileri neler? Prof. Dr. Ateş Kara açıkladı.

Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüs aşısının yan etkilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ateş Kara, “Bizim ülkemizde aşının yan etkileri çok yakından takip ediliyor. Aşı sonrasında istenmeyen etki düzenli olarak bilgiler toplanıyor. ” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Ateş Kara’nın açıklaması;

Bizim ülkemizde aşının istenmeyen etkileri, yan etkileri yakın takip ediliyor. Aşı sonrası istenmeyen etki izlem sistemi çerçevesinde düzenli olarak bu bilgiler toplanıyor. Her ilde yapılıyor. Bu bildirimleri hem sağlık çalışanları hem de ayrıca kişiler isterse yapabiliyor. Gördüğümüz yan etkiler ise. İki şekilde, bir tanesi aşının yapıldığı yerde şişlik, kızarıklık, kolda ağrı gibi. Bunlar iki aşı arasında bir miktar fark var. Ama her iki aşı da 24 saatten çok sürmüyor bunlar. 100 kişiden 8’inde belki de 2 gün kadar kolda ağrının devam ettiğini görüyoruz. Sistemik dediğimiz tüm vücudu etkileyen kas ağrısı, yorgunluk görülüyor. Bu aşı olanların yüzde 10-15 gibi görünüyor. Bunların hiçbirisinde kalıcı olmadığını görüyoruz.

Bu etkiler arasında baş ağrısı çok nadiren görülüyor. 3 gün kadar sürüp, düzeliyor. Gündelik yaşamı etkileyecek kadar yan etki veya istenmeyen etki çok daha nadir olduğunu söylemek gerekir. 1000-1200 kişi arasında 1 veya 2 kişide 24 saat kadar halsiz, yorgun hissediyor. Dünyaya baktığımızda bundan daha ağır istenmeyen etkilerin olduğu aşılar var ülkemizde kullanılan aşılarda veriler böyle.

kaynak:egehaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here