20 yaş üstü vatandaşlar ne zaman aşılanacak?

0
20

Türkiye’de tam kapanma sürecinde vaka sayısında azalmalar görülüyor. Öte yandan vatandaşlar aşı sırasının ne zaman kendilerine geleceğini merak ediyorlar. Son gelen bilgilere göre ise, Haziran ayında 22 milyon, Temmuz ayında ise 30 milyon doz BioNTech aşısının Türkiye’ye gelmesi planlanıyor. Eğer bu planlamalar sorunsuz gerçekleşirse Türkiye’de Temmuz ayında 20 yaş üstü herkes aşılanmış olacak.

Corona virüsü aşılama süreci ile ilgili önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Son olarak Türkiye’ye haziran ayında 22 milyon, temmuz ayında ise 30 milyon doz BioNTech aşısı geleceği öğrenildi. Peki, aşıların ülkemize gelmesi aşılanma sürecini nasıl etkileyecek?

Sabah’ın haberine göre, Temmuz ayında 20 yaş üstü herkes aşılanmış olacak. 2. doz aşılamayla da nüfusun yüzde 70’inden fazlası aşılanarak eylül ayından sonra kitle bağışıklığına geçilecek.

Çin Ankara Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Cheng Türkiye’ye gönderilen aşılar ile ilgili yaptığı açıklamada, Geçen sene aralık ayından bu yana Çin aşısı Türkiye’ye gelmeye başlamıştı. Bugüne kadar Türkiye’ye 27 milyon doz Sinovac aşısı gelmiştir. Bu rakam şu anda Çin’in yabancı ülkelere verdiği en yüksek miktar. Çin şu ana kadar en çok Türkiye’ye aşı vermiştir” ifadelerini kullandı.

Şimdiye kadar kaç kişi aşılandı?

Sağlık Bakanlığı son verilerine göre Türkiye’de toplam 25 milyon 732 bin 708 aşı yapıldı. 1. Doz uygulanan kişi sayısı 14 milyon 924 bin 465 olarak açıklandı. 2. Doz aşı uygulananların sayısı ise 10 milyon 808 bin 243 olarak kaydedildi.

kaynak:egehaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here