Türkiye’de maske takma zorunluluğu ne zaman sona erecek?

0
31

Corona virüsüne karşı aşılama çalışmaları devam ediyor. Sağlık Bakanlığı tarafından son yayınlanan verilere göre ülkemizde toplam aşılanma sayısı 25 milyon 797 bin 695 olarak kaydedildi. Aşılanma sayılarındaki artış ile beraber vatandaşlar maske takma zorunluluğunun ne zaman sona ereceğini merak etmeye başladılar. Konu hakkında Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan açıklamada bulundu.

Pandemi nedeniyle Türkiye’de 81 ilde maske takma zorunluluğu bulunuyor. Ancak aşılama çalışma yapan ülkelerde vatandaşların maskeleri çıkarmaya başladıkları görülüyor. Bu nedenle vatandaşlar Türkiye’de maske takma zorunluluğunun ne zaman sona ereceğini merak ediyorlar. Konu hakkında Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. İlhan tarafından yapılan açıklamalarda, “40 milyon doz aşı olabilirsek maske konusunda gevşemeler görebiliriz. Kalabalık yerlerde maske takmaya devam etmemiz lazım. 40 milyon aşı hedefine ulaştığımızda, açık alanda, çok az kişinin bulunduğu ortamlarda zamanla maskeleri çıkarabiliriz. Kalabalık iş yerleri, pazar, market gibi alanlarda maskemizi takmamız lazım. Hedef 65 milyon doz aşıda. 40 milyonu görebilirsek maske konusunda bazı kararlar düşünebiliriz” denildi.

Türkiye’deki aşılama çalışmalarına da değinen İlhan şöyle dedi:

“Dünyada 6 tane aşı var. Biz 3 tane aşı uyguluyoruz. Bunların etkinliği yüzde 90’dan fazla. Türkiye rakamlarına bakıldığında. 1 Ocak-1 Nisan arası 65 yaş üstü bireylerin virüse yakalanmaları yarı yarıya azaldı. Aşılamayla bu sayıyı yüzde 70’lere kadar çıkarabiliriz. Diğer aşı grubundaki vakalarda ise 1 Ocak-1 Nisan arasındaki sürede vakaları yüzde 400 azaldı. Demek ki aşı gerçekten etkili. Sırası gelenlerin aşı olarak hayatına devam etmesi bize büyük avantaj sağlar. Güz döneminde okullarımızın tamamen açıldığı, daha normale döndüğümüz, sosyalleşmenin belli kurallarla devam ettiği iyi bir zaman dönemine ilerleyebiliriz.”

kaynak:egehaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here